HISTORIE - 2013

 
03.02.14.

Tubus otočen, škopek zkolimován. Mezi Vánočními svátky bylo hned několik jasných nocí, přesto se nenašel čas ani chuť je všechny využít. Tu zdánlivě nejslibnější jsem si ale ujít nenechal a pokusil se zaznamenat hned tři nové objekty. Na ten poslední se sice zatáhlo, ale první dva jsem pořídil ke své spokojenosti. Musím uznat, že Kamil odvedl dobrou práci a seřízení mi klaplo na jedničku, kresba odpovídající původnímu stavu, ostrost o poznání lepší. Sice na nejlepší dlouhoohniskové borce v našich vodách se sice stále nehrabu ani omylem, ale zase jsem jim o kousek blíže. A když přejí podmínky tak o větší kousek :-).

Jako první jsem (3012.) po seřízení dalekohledu nalovil emisně reflexní mlhovinu IC417. Následovala spirální galaxie NGC3184. Po ní jsem se pokusil ještě zaznamenat další podobnou spirálku M100, ale počasí již bylo proti a poslalo mi haldu mraků, která se po zaparkování dalekohledu a po sklizení všech potřebných věcí zase odsunula k sousedům na jih :-(. .

 
 
 
 
 
 
 
   
 
29.12.13.

První testování staronového škopíku proběhlo trochu více dramaticky a nejistě, rozhodně víc než jsem původně očekával. Prvotní seřízení mě trochu potrápilo a nezbylo mi, než se opět obrátit na Kamila s dotazem na řešení zjištěných skutečností. Nicméně se seřízení snad povedlo a tak jsem se vrhnul na první světlo. Sice se nejedná o nové zrcadlo, ale jeho objímka doznala značných úprav a tak by nemělo dojít k jeho nepříjemnému nadměrnému přešponování, jako tomu bývalo dříve. Slibuji si od toho více detailů a ostřejší snímky. Nicméně noc byla spíše průměrná a nevím zda seeing nepotrápil detaily více než původně stav zrcadla v objímce. Nakonec se mi dostalo i odpovědi od Kamila, která ukázala na mou chybu v přetočení jednoho dílu tubusu do špatné polohy. Příště tedy znovu a lépe :-).

02.12.13. se mi tedy podařilo uspokojivě zachytit spirální galaxii NGC2403. Po ní následovala další spirála tentokrát M109 a noc jsem uzavřel významnou, po dlouhé době jasnou a pohlednou kometu C2013 R1 Lovejoy, poletující oblohou v relativně dobré poloze.

 
 
 
 
 
 
 
   
 
19.11.13.

Hlavní dalekohled jsem měl bohužel celý říjen v opravě, které se ochotně zhostil kamarád Kamil Fryš. Takže jediná fotografická možnost, při náhlém vyjasnění oblohy padla na použití fotografických objektivů. Zvolil jsem 200mm ohnisko a vypravil se lovit oblast temných mlhovin LBN 749.

 
   
 
23.09.13.

Letošní léto mi příliš nevyšlo, jednak jsem se dlouho plácal ve zpracovávání starých snímků a i přes velké množství jasných nocí jsem nebyl schopen je náležitě využít. Scházely vhodné konstelace a vše mnohdy ukvapeně ukončil i můj nezájem. Mám poslední dobou nějaké jalové období.

08.07. jsem pořídil emisní mlhovinu DWB111, zvanou také Vrtule a 03.08. ještě dvojici snímků, Shluk hvězd v Kefeu a již třetí spirální galaxii NGC7331.

 
 
 
   
 
 

Během několika jasných červnových nocí, jsem se snažil uvést do provozu zapůjčenou kameru QHY9. To se však bohužel nezdařilo, a abych nebyl tak smutný z neúspěchu, jehož příčinu budu ještě nějakou dobu hledat, jsem se rozhodl vyměnit kameru ve výtahu za starou dobrou zrcadlovku a za svitu měsíce udělal zajímavou trojici snadných snímků. Jako první jsem zaměřil M57 a povedl se mi zatím nejlepší snímek této prstencové drobotiny. Následovala oprava otevřené hvězdokupy NGC6819 a nad ránem jsem neodolal kouzlu volání další slavné planetárky M27. Ta sice již nedopadla na jedničku, ale ostudu snad taky nedělá.

 
 
 
   
 
10.06.13.

Momentálně mám doma zapůjčenou CCD kameru QHY9 a ze všech sil se ji snažím uvést do provozu. Není to však nikterak snadná věc a proti fotografování pomocí zrcadlovky to je přímo vyšší dívčí. Možná proto jsem se na případnou poslední noční akci zrcadlovky ve spojení s velkým škopkem nebyl schopen dopředu připravit. Také vyjasnění přišlo velmi nečekaně a tak mi nezbylo než improvizovat. Pro začátek směny jsem zvolil nic neříkající nevýraznou drobotinu – galaxii NGC6654. A protože jsou již krátké noci tak druhý snímek měla být otevřená hvězdokupa NGC6997 v notoricky známé oblasti Severní Ameriky. Jenomže podrobná mapa po ruce nebyla a tak jsem usoudil, že shluk hvězd v poli odpovídá zmíněné hvězdokupě, bohužel však nikoliv. Tomu říkám vydařená noc.

Jelikož se nám nakonec bezměsíčného období trochu vyčasilo, tak jsem se pokusil napravit některé neúspěchy minulé astrofotonoci. 14.05. jsem se za silného větru snažil kočírovat škopek namířený na spirální galaxii NGC5921, to i vzhledem k použitému větrolamu bylo tak trochu mimo mísu. A nad ránem jsem s úlevou napravil minulý přešlap s otevřenou hvězdokupou NGC6997.

 
 
 
 
 
 
 
   
 
30.04.13.

Zimní a ani jarní počasí není moc nakloněno naší hvězdářské zálibě. Sice se na několik nocí vyjasnilo, ale mnohdy to byla jen díra, která vydržela jen několik hodin a takové noci již dávno nevyužívám. V dubnu byly jenom 3 zcela jasné noci. Při první bylo celý den zataženo deštivo a k večeru dokonce proletoval sníh, v noci však velmi čistá a průzračná obloha z postele se mi to vesele pozorovalo. Další noc jsem vzdal vzhledem k přibližující se vysoké oblačnosti, ta ale až k nám nedorazila. A třetí hned tu následující noc (15.04.) jsem zkusil vyrazit za dům k dalekohledu. Již z večera pofukovalo, ale to se během noci bohužel jenom zhoršovalo. Zkusil jsem spirální galaxii M101, kulovou hvězdokupu NGC5466 a otevřenou hvězdokupu IC1311.

 
 
 
   
 
26.03.13.

Po nečekaně dlouhé odmlce jsem se dostal k dalekohledu a pokusil se nevšedně průzračnou noc využít na maximum. K ránu to sice trochu haprovalo, také Měsíc již slušně otravoval, ale s výsledky nočního klání jsem více než spokojený. Směnu jsem rozjel na velké spirální galaxii M81 a když jsem se s ní rozloučil najetím dalekohledu na nohu stativu, jsem si vybral další jasnou spirálku M51. Nakonec jsem zbytek noci využil pro fotografování, jak jinak než spirální galaxie NGC5746.

16.03.12. – Tři večery jsem marně vyhlížel kometu C/2011 L4 PanSTARRS. Což se nakonec podařilo 16.03., kdy se oblačnost rozpustila a ukázala poměrně slabou vlasatici s nevýrazným chvostíkem. Poté jsem se pokusil nafotit nádhernou galaxii M82, vítr mi to ale nakonec přeci jen rozmluvil.

 
 
 
 
 
   
 

Starší - 2012