HISTORIE - 2014

 
29.03.14.

Nespokojenost s posledními snímky mě donutila za velmi provokativního svitu Měsíce zkusit znovu seřídit dalekohled a přijít na to proč byla poslední série snímků tak neostrá. Obávám se, že jsem příliš nedbal rad Kamila ohledně dotažení přítlačných šroubků na primáru a jednoduše a prostě jsem si způsobil přešponování zrcadla v objímce. Přesto, že jsem s tím za poslední měsíce nehnul, tak se to pravděpodobně nějak muselo stáhnout. Vše jsem napravil a jako testovací snímek, než se zcela zatáhlo jsem zkusil znovu přepracovat slavnou M106.

 
 
   
 
27.03.14.

Zima, nezima, spíš takový podzim a hned jaro. Ale kvalitních nocí stále málo. Naštěstí se v únoru na pár dní počasí umoudřilo a tak jsem se pokusil o sběr fotonů. Seeing moc nepřál, spíš takový hodně slabý průměr, ale rosilo se o sto šest. Vlastně nejhorší na tom všem bylo střídání poryvů větru s klidným obdobím zalévaní dalekohledu rosou, posléze jinovatkou.

Z neděle na pondělí (23.02.14.) jsem po kvapném seřízení dalekohledu lovil jednu galaktickou rybku za druhou. Nejprve jsem nalovil NGC3718, společně s NGC3729. Pak jsem se rozhodl dokončit načatou M100 a nad ránem jsem přejel k jiné spirálce z Messiera - M90.

 
 
 
 
   
 
12.02.14.

Nádherný mrazivý lednový slunečný den se nesl v duchu zabijačky. Slivovička, masíčko, pivíčko prejtík, prdelačka a tak podobně, rozhodně více jak pětiboj. Samozřejmě mě také lákalo završit tento den i noční krasojízdou na škopku, takové astro-rodeo. Alespoň vzhledem k podroušenému stavu jsem si to tak představoval. První 2 hodiny to skutečně vypadalo, že se to podaří, ale pak se začala stahovat nízká a bylo po srandě. Jediný úlovek co jsem pořídil, byla tak stará dobrá M1 .

 
 
   
 
   
 
 
 
 
 
 
 
   
 
   
 
   
 
 
 
   
 
   
 
 
 
   
 

Starší - 2013