TEST REDUKTORŮ

 

SkyWatcher 80ED - testování reduktoru Borg DGL 0.85x

 

Vzhledem k tomu, že refraktor SkyWatcher 80ED má velmi malou světelnost a trpí komou jsem se rozhodl při pořizování reduktoru/rovnače DGL 0.85x pro můj druhý dalekohled Borg 77ED, že jej otestuji  na SkyWatcheru 80ED. Reduktor jako takový je  primárně určen pro refraktor Borg 77ED. S reduktorem  jsou současně dodávány dva distanční kroužky, které se vkládají mezi optické členy reduktoru. S kroužky je pak reduktor určen pro refraktory Borg 100ED, 101ED a 125ED. Mimo jiné je výrobcem udáváno, že reduktor Borg DGL 0.85x je vhodný pro některé dalekohledy Takahashi a Wixen konkrétně Wixen 80ED, který má obdobné parametry jako SkyWatcher 80ED.

Níže můžete porovnat výřezy snímků pořízené SkyWatcherem 80ED bez reduktoru a s reduktorem. S reduktorem se osvědčil distanční kroužek "
Thinner spacer" tl. 2.5mm primárně určen pro Borg 100ED a 101ED. V závěru testování jsem porovnal fotografie, a zjistil že koma na snímcích s reduktorem takřka zmizela. Výsledný redukční poměr je 0.89x, světelnost F6.6 a ohnisková vzdálenost f 528mm.
© Martin Vyhlídal.

 

 
 
 

SkyWatcher 80ED - testování reduktoru WO Flattener II 0,8x

 

Uvedené téma vzniklo na základě dotazů na můj e-mail: Jaký reduktor doporučit k refraktoru SkyWatcher 80ED. Sám vlastním a používám stavitelný reduktor/rovnač Borg DGL 0.85x, který je primárně určen pro refraktory Borg 77ED, 100ED, 101ED a 125ED. Jelikož i mě samotného zajímala kresba v případě jiných reduktorů jsem využil nabídky kolegy Davida Krafta o zapůjčení reduktoru William Optics Flattener II 0.8x a otestovat jej na svém refraktoru SkyWatcher 80ED. Propojení refraktoru s reduktorem a digitální zrcadlovkou bylo provedeno pouze pomocí redukce T2/EOS. Samotný reduktor je ve 2" šachtě okulárového výtyhu upevněn pomocí kónusu, který je přitlačován šrouby okulárového výtahu tedy obdoba dodávané okulárové redukce 2" na 1¼" k refraktoru SkyWatcher 80ED. U reduktoru WO Flattener II jsem uvítal otočný prstenec, který umožňuje natáčení fotoaparátu bez velkého zásahu do zaostřování.

K testování kresby reduktoru jsem si opět zvolil otevřenou hvězdokupu Hyády v souhvězdí Býka. Bylo pořízeno celkem devět 120 sekundových expozic při citlivosti 400 ASA pomocí modifikovaného fotoaparátu Canon EOS 300D. Důvod proč jsem nezvolil delší expozice bylo světelné znečištění. Jak můžete sami vidět na snímku nebyl a to účelově aplikován snímek FlatField. Způsobenou vinětaci má na svědomí příliš dlouhá (4.5") 2 " okulárová šachta okulárového výtahu MoonLite CF. Po kalibraci bez použití Flat Fieldu bylo u snímku v programu Adobe PS pomocí kalibračního snímku provedeno vyvážení bílé a nastavení urovně pozadí snimku. Samotný test proběhl dne 1.11. 2007.

Náhled na střed a rohy snímku ve 100 procentním rozlišení pořízený přes SkyWatcher 80ED s reduktorem William Optics Flattener II. Výřezy mají rozměry 250x250 pixelů. V horním a dolním pravém výřezu se projevuje znatelná koma. Pokud by se tedy jednalo o využití reduktoru v astrofotografii a s využitím celé plochy snímače je právě koma u tohoto reduktoru největším problémem.
Opět v závěru fotografického testu jsem snímek s reduktorem William Optics Flattener II porovnal se snímkem s reduktorem rovnačem Borg DGL 0.85x, kdy v kresbě jednoznačně obstál reduktor rovnač od Borgu. Naopak v případě reduktoru William Optics Flattener II podle propočtů vzdálenosti hvězd na výsledných snímcích došlo ke zvýšení světelnosti refraktoru SkyWatcher 80ED na úctyhodných F6 a tím i ke zvětšení zorného pole a zkrácení ohniskové vzdálenosti.

V závěru bych chtěl poděkovat Davidu Kraftovi z Plzně, který se taktéž podílel na tomto testu a kterému děkuji za důvěru v zapůjčení reduktoru.
© Martin Vyhlídal.

 

 

   

Reduktor Borg 0,85x (1600x1067 pixelů)

Reduktor WO Flattener II 0,8x (1600x1067 pixelů)