TEST KRESBY OBJEKTIVU CANON EF200mm f/2,8

 

 

Značka, skvělé reference, vysoký obvyklý kvalitativní standard, nemalá cena a dokonce ani označení, že se jedná o výrobek spadající do vrcholové třídy výrobce, Vám nijak nezaručí, že Vaše volba bude tou šťastnou. Vaší plnou spokojenost totiž může zhatit malá vada nesouměrného zaostření v nekonečnu. Při denním fotografování zanedbatelný defekt, který se dá jenom stěží identifikovat, se plně projeví na astrofotografiích, zvlášť na těch filtrovaných. takovýto výrobek je tedy naprosto nereklamovatelný a Vám nezbývá, než se s tím smířit nebo jej prodat a doufat, že Vaše příští volba padne na úrodnější půdu.

 
To co je popsané v předchozím odstavci vychází z mé vlastní zkušenosti. Bohužel takovéto riziko se podstupuje vždy, při zakupování objektivů, které jsou primárně určeny pro běžné denní focení. Jedinou radou zde může být, vzájemná dohoda s prodejcem o jeho odzkoušení ještě před vlastním zakoupením.
 

Vadu nesouměrného zaostření nejlépe dokládá přiložený obrázek s výřezy všech rohů a středu z celého pole snímku. Testovací snímek byl pořízen nepointovaný cca. 5min. expozice při 1600 ASA bez filtru při f/4.

 

 

Samotná kresba objektivu je velmi dobrá i při plné světelnosti f/2,8, přesto opravdu kvalitní snímek lze získat až při světelnosti f/4. Obrázek níže zachycuje výslednou kresbu při f/2,8, po najetí myši na obrázek se změní v kresbu f/4. Jedná se o výřez 1:1 v levém horním rohu fotografie.