Něco o stránkách

 

Vítejte na stránkách zabývajících se amatérskou astrofotografií. Tyto stránky vznikly v listopadu 2005, ale nejstarší fotografie jsou již z dubna téhož roku. Najdete zde galerii mnou pořízených snímků a stručné informace týkající se technických dat a zachycených jevů. Návody na jejich pořízení, zpracování a informace jak co funguje, zde zatím neuvádím. Sám se v této oblasti stále vzdělávám, ale hlavně se domnívám, že by to bylo jenom nošení dříví do lesa. Tyto  a mnoho dalších nezbytných informací pro začínající i pokročilé, lze najít ve studnici Martina Myslivce (http://foto.astronomy.cz), nebo na Astronomickém fóru v sekci astrofotografie. Chci tedy těmito stránkami potěšit především ty, co se rádi zahledí na noční oblohu a nemají možnost nebo prostředky, dostat se k té třpytivé kráse blíž.

Je možné, že se mnohým může zdát, že moje a  počínání mých kolegů v dnešní době, kdy je internet zaplaven tisíci kvalitnějších fotografií, ztrácí svůj smysl. Zvlášť když se nejedná o uměleckou fotografii, ale o poměrně náročnou fotografii takřka neměnných objektů noční oblohy. Takže pokud se nenajde dostatek lidí, které by mé počínání nadchlo, tak vím minimálně o jednom pro kterého to stojí zato dělat. Ono totiž není nad prožití samotného pořizovacího zážitku. Pocit že dělám vlastní astrofotografie, je tou nejlepší odměnou za dlouhé snažení, zvlášť když je časem patrné i sebemenší zlepšení.

 
 

Něco o mě

 

O astronomii, jako takovou se zajímám již od svých 7 let, kdy jsem si ze školní nabídky tradičních mini encyklopedií „DO KAPSY“ vybral tu s názvem SLUNEČNÍ SOUSTAVA. V té době mi však zdaleka nedocházel smysl té volby. V pravdě, ani několik týdnů po jejím obdržení jsem ji neotevřel. Myslím, že mi táta tehdy řekl, „když už sis to objednal, tak si to alespoň přečti !“, no a bylo rozhodnuto. V pozdějším věku a vlastně ani dnes nejsem zcela schopen odpovědět na otázku CO? mě na tom tak baví a že jsem ji od té doby slyšel nesčíslněkrát. Vždy, si však s úsměvem vybavím právě tuto vzpomínku na svůj začátek. 

K prvnímu astro dalekohledu a k astrofotografii obzvlášť byla ještě dlouhá cesta, kterou prodlužovala řada věcí. Rozvádět se o všech by bylo vcelku zbytečný. Podstatným faktorem však byl přístup mých rodičů. Ty neměli velkou radost z takového koníčku a nenásilnou formou mě od něho zrazovali, což se jim i ze začátku dařilo. Udržovali ho na úrovni čtení knih s touto tématikou, v tom mě podporovali, protože v tom viděli jasný přínos – naučit se pořádně číst (nic jiného jsem totiž v tom věku číst nechtěl, my děti televize to asi známe všichni). Stačilo to však, abych si astronomii oblíbil natolik, že jsem se jí již nechtěl vzdát, za žádnou cenu. Jenom u čtení jsem však dlouho nevydržel a čím dál víc jsem toužil po pozorování. V té době bylo však astro vybavení prakticky nedostupné a to nejen kvůli ceně. Jediné co jsem měl k dispozici byl starý nepříliš kvalitní triedr, který mě společně s městkou nasvícenou oblohou postupně omrzel. Na čas jsem dokonce na astronomii takřka zanevřel a vyměnil ji za sci-fi literaturu. Postupem času se však můj zájem začal zase pozvolna obracet k astronomické literatuře a k občasným návštěvám Hradecké hvězdárny. Někdy v průběhu základní vojenské služby, kdy jsem byl na hvězdárně skoro jako doma se začalo ukazovat, že největší překážkou pro pořízení slušnějšího vybavení, budou peníze. Dokud jsem je neměl, tak nebylo nic. A když jsem si něco vydělal, tak zase nebyla jenom astronomie, co by ráda hltala peníze, ale i jiné potřebné věci a prožitky. Takže, jedině finančním osamostatněním se mohla moje situace výrazně změnit. Tak až v dubnu 2003  jsem se dopracoval k prvnímu astro dalekohledu - reflektoru Newton na těžké paralaktické montáži EQ6. Dalším krokům již nic nebránilo a tak na sebe plynně navazovaly až do dnešní doby. Daly tak mimo jiné možnost vzniku i těmto stránkám. To by však nebylo možné bez velké pomoci hned několika lidí a za to jim patří díky.

 
 

Něco málo poděkování

 

Především děkuji Janě za podporu a toleranci.

Rodičům za neúnavnou snahu mě navést na správnou cestu i v koníčcích :-).

Děkuji Martinu Myslivcovi za rady a pomoc nesmírného rozsahu a za jeho hluboké zkušenosti kterými obohacuje své stránky.