FOTOGRAFICKÁ SESTAVA 1

 

 

 

FOTOGRAFICKÁ SESTAVA 2

 

 

 

FOTOGRAFICKÁ SESTAVA 3

 

 

 

 
 

DALEKOHLEDY

 
Reflektor Newton 203/1000
 

 

Hlavní fotografický dalekohled je zrcadlový reflektor typu Newton s primárním zrcadlem Ø 203 mm a  ohniskovou vzdáleností 1000 mm. Světelnost soustavy je f/5. Tubus, zrcadla, objímky a pavouk jsou původní od výrobce f. Celestron. Dalekohled byl dodatečně vybaven novým  nízkým 2 rychlostním výtahem typu Crayford, bez vůlí - 2". od firmy Telescop Servis. Ten je však již u nového majitele (12.2011.) a jeho  místo zaujal nový výtah Steeltrack od společnosti Baader planetárium.  Pro fotografii v primárním ohnisku užívám komakorektor MPCC (Baader Planetarium) a Canon T2 redukci s bajonetovým zámkem. 

 

 

Reflektor Newton (dobson) 300/1700
 

 
Novým přírůstkem (11.2011.) v mé výbavě je tento odlehčený dobson pr.300/1700mm. Já jsem již třetí majitel tohoto bojlerku. Původně se jednalo výhradně o Drbohlavson, ale druhý majitel (lefty2) jej kompletně předělal. Primární zrcadlo a objímky jsou původní, sekundání zrcátko a skládací řádně odlehčený tubus jsou nové. Tubus vybaven několika výztuhami v podobě clon v okolí výtahu a konce tubusu. Dvě samostatné části tubusu se justují pomocí 4 šroubů. Budoucnost tohoto dalekohledu je zatím nejistá, ale jednou bych jím rád osedlal EQ6 a učinil z něj instrument pro astrofoto.
 

 

Refraktor SkyWatcher 80ED
 

 

Teto čočkový dalekohled jsem zakoupil od přítele Martina Vyhlídala a také jsem s jeho svolením převzal i skvělé komentáře z jeho stránek. Tyto texty včetně obrázků a testů které s tímto vybavením prováděl ponesou poznámku s jeho autorstvím: © Martin Vyhlídal

 

Objektiv: průměr 80mm, ohnisková délka 600mm. Apochromatický čočkový objektiv ED (Extra-Low Dispersion). Okulárový výtah: jednorychlostní Crayford ukončen 2" okulárovou šachtou. Váha dalekohledu: 2,7 kg. Asi  největším problémem u tohoto přístroje je jeho světelnost f/7.5 a koma. Z tohoto důvodu jsem si pořídil reduktor/rovnač Borg DGL 0.85x. Po pořízení testovacích fotografií s reduktorem se koma u přístroje takřka neprojevuje a současně se zvýšila i světelnost přístroje na F6.6. Viz odkaz Test reduktorů. © Martin Vyhlídal.

 

TEST REDUKTORŮ

 

V průběhu získávání zkušenosti s oblíbenou fotografickou sestavou refraktor SkyWatcher 80ED jsem u tohoto přístroje narazil na několik mechanických nedostatků a to konkrétně v použitém okulárovém výtahu Crayford. Ve skutečnosti se jedná o opravdu kvalitní a dobrý okulárový výtah, který postačí nenáročnému uživateli. Několikrát jsem se však setkal s problematikou plynulosti chodu a prokluzu v zaostření. K rozostření sestavy mohlo dojít i jemným neopatrným dotykem nebo vlastní vahou fotoaparátu. Současně jsem u tohoto přístroje postrádal jemnější ostření. Další důvod k jeho výměně byl, že objektiv dalekohledu si pro svou dobrou kvalitu a popularitu v astrofotografii zaslouží mnohem preciznější okulárový výtah, než je běžně dodáván. Radikální volba po delší rozvaze padla na okulárový výtah Crayford označení MoonLite CF for Synta výrobce MoonLite Telescope Accessories z USA, který mimo jiné dodává okulárové výtahy pro zrcadlové a čočkové dalekohledy výrobců např. Meade, Borg nebo Takahashi. Výhodou těchto okulárových výtahů je, že budoucí majitel si sám může nadefinovat možnosti výtahu jako je délka zdvihu, barva okulárového výtahu, zajišťovací a upevňovací šrouby, zámky výtahů, singl a dual speed, motorické ostření apod. Samozřejmě od množství a náročnosti těchto vymožeností se odvíjí i celková pořizovací cena. © Martin Vyhlídal.

 

 

Po vybalení okulárového výtahu z přepravní krabice a potěžkání v rukou jsem zjistil, že se nejedná o žádného drobka, ostatně jak je vidět i na fotografiich Ale o mohutný precizně opracovaný blok, s pro oko příjemnou povrchovou úpravou. Montáž okulárového výtahu je nenáročná. Pouze postačí odstranit původní okulárový výtah pomocí tří šroubků po obvodu, na konci tubusu dalekohledu a nahradit jej novým, který však do tubusu pasuje více těsněji. Okulárový výtah MoonLite je k tubusu dalekohledu připevněn třemi imbus šrouby se kterými je i dodáván.

Specifikace okulárového výtahu: Šachta MonnLite CF pro refraktory Synta se čtyřmi opěrnými ložisky a aretací, 4.5" zdvih, 2" okulárová šachta s kompresním kroužkem, třemi přítlačnými šrouby a redukcí 1 1/4", dvourychlostní posuv 1:8 se zámkem, 2ks rybinových lišt, váha cca 0.5kg. © Martin Vyhlídal.

 

 

MONTÁŽE

 
Paralaktická EQ6 SkyWatcher
 

 

Těžká německá paralaktická montáž EQ6 SYNTA od firmy Sky Watcher s polárním hledáčkem. Montáž je dostatečně tuhá pro dlouhé pointované expozice digitálním fotoaparátem. Periodická chyba okolo 30“ a  celková nosnost do 25kg. Pro fotografování je však nutné zatížení snížit tak na 17kg. EQ6 je jednou z nejoblíbenějších montáží astronomů amatérů u nás.  Je oblíbená především pro nejpříznivější kombinaci hlavních ukazatelů - cena versus užitková hodnota. Přesto je již dnes na trhu mnohem pestřejší výběr precizních montáží umožňujících pointovanou astrofotografii, i v již rozumných cenových relacích. Zvlášť zajímavé jsou potom ty menší, které do nedávna nebylo možné použít pro pointovanou astrofotografii, což je dnes díky krokovým převodovkám a vstupu pro autopointer možné. Jednoznačnou výhodou je potom snadná přeprava a manipulace. Výhodou i nevýhodou potom přiměřeně snížené nosnost.

 

 

Má EQ6 v době zakoupení se prodávala ještě bez precizních krokových převodovek a možnosti zapojení autopointeru. A tak jsem se po uvedení SkyScanu na náš trh rozhodl tuto montáž jím dovybavit. Součástí UP-GRADE sady byly jednak zmiňované krokové převodovky, naváděcí systém s 14 000 deep sky objekty, včetně planet a okolo 8 000 hvězd. Ale hlavně umožňuje pořízení nahrávky s korekcemi periodické chyby šneku (PEC) - vhodné pro astrofoto krátkým ohniskem cca. do 300mm bez nutnosti použití pointačního dalekohledu. Největší předností je však konektor pro zapojení autopointeru pro pořizování dlouhých expozic i více jak metrovým ohniskem. Na snímku jsou obě provedení, současný a předchozí stav. 

 

 

Paralaktická EQ5 SkyWatcher
 

 

Druhou paralaktickou montáž EQ5 od firmy Sky Watcher jsem si pořídil za účelem pořizování širokoúhlé astrofotografie běžnými objektivy. Její nespornou výhodou je nízká váha malé rozměry a tudíž i skladnost a jednoduchá manipulovatelnost. Ani nízká spotřeba el. energie není k zahození. Montáž je vybavena polárním hledáčkem a pochopitelně i pohonem. Na fotografii je zachycena po balkónové akci s připevněnými fotoaparátem (EOS 300DA) s 50mm objektivy, při fotografování RHO Ophiuchi (2008).

 
 

ASTROFOTO PŘÍSLUŠENSTVÍ

 

Fotoaparát CANON EOS 300DA (modifikovaný)

 

 

K fotografování oblohy používám dvě digitální zrcadlovky CANON EOS 300D Rebel kit s CMOS čipem. Obě modifikované firmou ATC. Původní UV-IR filtr nahradil ATC- CL1 s plnou propustností ve všech vlnových délkách. Hlavní výhodou nově vloženého skla s antireflexními vrstvami je zachování zaostření v nekonečnu u běžných objektivů. Pro posouzení změny vzhledu snímků jsem udělal dva zkušební záběry, jeden před úpravou a jeden po ní.. Zde je odkaz.  

 
 
Objektivy CANON
 

 

S původním tělem EOS 300D jsem si pořídil i základní objektiv EF-S 18-55mm f/3,5-5,6, kterým fotografuji širokoúhlé snímky oblohy, především Mléčnou Dráhu. Dále jsem si pořídil laciný plastový objektiv s kvalitním sklem EF 50mm f/1,8. s jehož kresbou jsem velmi spokojený a vřele jej doporučuji. Dlouho jsem vybíral jaký další objektiv pořídit a tak po důkladném rozvážení jsem vybral EF 200mm f/2,8. Nakonec se však ukázalo, že jsem nekoupil, zrovna nejlepší kus. Výsledek práce s ním je velmi nejistý a mnohdy se mi jej nepodaří uspokojivě zaostřit díky chybě v uložení některé z čoček soustavy. Čímž dochází k nerovnoměrnému zaostření v nekonečnu. Více o tomto problému v Testu kresby objektivu.

 

Test kresby objektivu

 
Objektivy SONNAR
 

 

S druhou zrcadlovkou Canon EOS 300DA jsem ještě od Martina Vyhlídala obdržel několik starších skel, které již nepoužíval. Jedná se o objektivy Sonnar 200mm (f/2,8) a 135mm (f/3,5), s bajonetovými a filtrovými redukcemi a jedním extenderem 2x.

 
 
Filtrové redukce
 

 

Se všemi uvedenými objektivy musím používat UV-IR cut filtr protože nejsou na UV a infra záření korigované. Dále používám i CLS a UHC filtr. Nejsnadnější je upevnit filtry do zhotovených objímek přímo před objektiv. Zde se však může objevit vynětace v okrajích pole snímku. Nutno odzkoušet před zakoupením objektivu k upravenému fotoaparátu.

 
 
Časovač a dálková spoušť
 

 

Astro Timer2 je určený k ovládání spouště digitální zrcadlovky CANON EOS 300DA. Na časovači lze nastavit libovolnou délku expozice a počet opakování v jedné sérii. Dále lze nastavit i opakování sérií. Výrobcem je Václav Ochotný. Dále k fotografování používám dálkovou spoušť.

 
 
TVGuider autonomní autopointer
 

 

Tento autonomní autopointer s citlivou CCD TV kamerou vyrábí Martin Myslivec. Tuto starší verzi Autoguideru, ještě bez integrovaného displeje, jsem pořídil od přítele Jana Eliáška s původní kamerkou. Ta však má velmi nízkou citlivost, což velmi znesnadňuje vyhledání vhodné pointační hvězdy. Rozhodl jsem se ji tedy nahradil novou od firmy WATEC 902 H3. Zde Na stránce Martina Myslivce lze sledovat historii vývoje tohoto zařízení, včetně technických detailů a možnosti up-grade firmware.

 

 
 
Pozicioner
 

 
Malé posunovací rybinové šoupátko s 1,25" objímkou pro upevnění pointační kamery slouží k snazšímu vyhledání vhodné pointační hvězdy v ohniskové rovině pointačního dalekohledu, aniž by bylo nutné významně upravovat fotografickou kompozici v hlavním dalekohledu.
 
 
Komakorektor a foto reduktor/korektor + příslušné mezikroužky a bajonetové redukce
 

 
 • MPCC KOMAKOREKTOR (Baader Planetarium) - Optický prvek vkládající se do šachty 2" okulárového výtahu u zrcadlových dalekohledů. Použitelný při světelnostech mezi f/4 - f/6. U velkoformátových čipů digitálních zrcadlovek v rozích snímků koriguje vzniklou komu. Obsahuje závit na připevnění vhodných fotografických redukcí a závit na umístění 2" filtru. 

 • REDUKTOR/KOREKTOR DGL 0,85x (Borg) - Zkracuje pole a rovná pole snímků velkoformátových zrcadlovek, kde se projevuje obdobný jev protažení hvězd podobně jako u komy zrcadlových dalekohledů. 

 • Thinner spacer (Borg) - Mezikroužek upravující vhodnou vzdálenost optických ploch reduktoru a čipu fotoaparátu.

 • RW13 T-Borg/2" (ATC) - Rudukce vnější/vnější včetně závitu pro 2" filtry vkládá se do okulárové šachty a připevňuje se k němu reduktor Borg DGL.

 • T-2 redukce (Canon) - Fotoadaptér s T2 závitem na jedné straně a bajonetovou hlavicí na druhé.

 
 
Filtry
 

 
 • UV-IR cut filtr 2" (Baader Planetarium) - Po odstranění UV-IR filtrů v zrcadlovkách a jejich nahrazením filtry ATC-CL1 sice zásadně zvýší citlivost senzoru na slabé emisní mlhoviny, ale nezabrání prostupu UV-IR záření. S tím potom mají problémy všechny běžné objektivy a některé astronomické čočkové dalekohledy, protože nejsou na toto záření korigované. Snímky jsou bez použití dodatečného astronomického UV-IR filtru nepoužitelné. 

 • UHC 2" (Astronomik) - Snižuje propustnost všech nežádoucích záření (světelné znečištění) a tlumí hvězdné pozadí. Zvyšuje tedy kontrast slabých emisních mlhovin. Využití v astrofotografii: lépe vykreslené struktury mlhovin s vyšším kontrastem, ale ztlumené hvězdy jsou zachyceny ve falešných barvách.

 • CLS 2" (Astronomik) - Ztmavuje pozadí, pohlcuje nežádoucí přirozené záření oblohy a rozptýlené parazitní světelné znečištění. Světlo hvězd však propouští v nezměněné míře a se zachováním barev. Je tedy  použitelný na všechny typy objektů. Přesto u galaxií dochází díky spojitému spektru ke změně zabarvení. Filtr tedy kontrast zvyšuje, ale u mlhovin se s ním nedosahuje takových výsledků jako s UHC filtrem.

 • H-alfa 13nm 2" (Astronomik) - Speciální filtr určený především pro fotografování pomocí CCD kamery. Pološířka propustnosti pouze 13nm v pásmu vodíku.

 
 

OSTATNÍ PŘÍSLUŠENSTVÍ

 

Upínací prvky 

 

 
 • Lišty - Klasické běžně dodávané k dalekohledům Celestron a Skywatcher. Dvě délky 17 a 35cm. Použivám je jednak na uchycení dalekohledů tak i samotného fotoaparátu s různými objektivy.

 • Deska - Plochou desku která je zachycena na snímku jsem si pořídil za účelem připevnění dvou dalekohledů vedle sebe. Zhotovena je z hliníku a její tloušťka je 15mm.  

 
 
Okuláry
 

 
 • 6mm (Vixen) - vynikající 1,25" okulár s precizní kresbou. Gumová očnice.

 • 8mm X-Cel (Celestron) - 1,25" okulár s příjemným vzhledem ale s průměrnou kvalitou optiky. Gumová očnice.

 • 28mm (Celestron) - kvalitní 2" okulár  s gumovou očnicí.

 • Barlow 2x - 2" konvertor obrazu, použitelný se všemi běžnými 1,25" a 2" okuláry

 • 12mm (Plösl) - 1,25" pointační okulár s osvětleným vlákenným křížem, pro přímé sledování odchylek v přesnosti navádění chodu montáže.

 

 
Star pointer (hledáček)
 

 

Nepostradatelná pomůcka pro vyhledání požadovaného objektu na obloze. Uchycení klasicky do rybiny namísto běžného čočkového hledáčku. Na průhledném stínítku se zvětšením 1,5x se promítá bod červené led diody.

 
 
Kolimátor
 

 
Laserový kolimátor slouží k přesnému usazení hlavního zrcadla a sekundárního zrcátka v optické rovině s okulárovým výtahem potažmo s čipem fotoaparátu.
 
 
Literatura a Software
 

 
 • Atlas Coeli Novus 2000. - soubor podrobných map obsahující okolo 69 000 hvězd do 8,3 mag. Galaxie do 13,5 mag., otevřené hvězdokupy do 12 mag., 160 kulových hvězdokup, 350 tmavých a 860 jasných mlhovin a  kolem 800 planetárních mlhovin.

 • Celestron - TheSky astronomy software, úroveň 1, verse 5. Jedná se o doplňkový program k atlasu Coeli Novus. Neobsahuje takové množství mlhovin, naproti tomu obsahuje mnohem větší množství ostatních deep sky objektů. Největší výhodou je potom snadné hledání. Další podstatnou výhodou je, že umožňuje zobrazení aktuální pozice planet i planetek nebo třeba komet.

 • Karkoschkův astronomický atlas hvězdné oblohy - Erich Karkoschka. Nové vydání věhlasného atlasu.

 • Souhvězdí - Antonín Rükl. Je to sice knižní publikace s běžnými texty, ale dá se použít jako výtečný průvodce po obloze. Knihu oceníte nejen při toulce oblohou s dalekohledem ale i při širokoúhlé fotografii.

 

 • Cartes Du Ciel - Volně stažitelný software s možností implementace různých hvězdných katalogů i katalogů s různými typy DSO. Je velmi oblíbenou a často užívanou pomůckou.

 • Google Sky - Jedná se o volně stažitelný program který je postaven na základech původní Google Earth. Největší předností oproti podrobným mapám s popisky DSO, je skutečnost, že je i do největších detailů tvořen skutečnými fotografiemi. Což velmi usnadní orientaci při přípravě kompozic různých slabých objektů (zvláště mlhovin) , které jsou v mapách zakresleny mnohdy nepřesně nebo neúplně.

 

 

OBSERVATOŘ

 

 

Především z důvodu pohodlí a také nedostatku času, jsem  se rozhodl postavit skromnou pozorovatelnu. Učinil jsem tak ve prospěch pohodlí a zábavy, kterou mi tento koníček přináší. Tím jsem však obětoval ideální podmínky, za kterými je potřeba vždy vyrazit co nejdál od zabydlených oblastí a do co možná nejvýše položených míst. Současná observatoř není příliš pohodlná protože je poměrně malá, ale její konstrukce je docela jednoduchá. Od toho se také odvíjela její pořizovací cena, která nepřekročila 13 000,-Kč. Dnes bych již ale volil nepatrně dimenzovanější zděný domeček s odsuvnou dřevěnou střechou. Ta by se odsouvala nad útulnou pracovnu, která bude od otevřené pozorovatelny oddělena přepážkou. V budoucnu, až bude zajištěný pozemek ve vhodné lokalitě, ji také hodlám vybudovat.

Od myšlenky na novou pozorovatelnu již utekl nějaký čas a tak pomalu došlo i na první kroky vstříc její realizaci. Jsem sice teprve na začátku, ale rozhodně stojí za to již nyní založit stránku věnovanou pouze této aktivitě.

 

Stavba nové observatoře